Ne-am înființat!

Asociația C.A.R.E. s-a născut din proiectul Diversitate în relații – grup de discuții, suport și solidaritate, un grup de Facebook înființat la început de 2015 de Monica Barbovschi, cu scopul de a organiza evenimente, împărtăși resurse și crea o structură de ajutor și solidaritate în jurul Stilurilor Relaționale Alternative, prin discuții față în față sau online despre diversitatea felurilor de a fi împreună (în special relații deschise și poliamorie). Grupul, care în prezent numără peste 700 de membri din toată țara, s-a dorit a fi un spațiu incluziv, Mai Sigur, în care persoanele excluse în mod obișnuit din spațiile așa-zis „neutre” să simtă că se pot exprima (mai) liber, fără expunere la idei rasiste, sexiste, homofobe sau la alte forme de discriminare și hărțuire omniprezente în mediul online. De peste doi ani, membrii grupului organizează întâlniri lunare față în față la Cluj și la București, multe teme discutate vizând relaționarea non-monogamă, dar și aspecte de auto-cunoaștere, comunicare asertivă, relaționare etică și cultura consimțământului, teme ce sunt relevante pentru orice tip de relație. Asociația C.A.R.E a fost inițiativa grupului stabil de la Cluj, dar ne bucurăm de susținerea și ajutorul colegilor noștri de la București. Am crescut organic și dorim să ne extindem sfera activităților.

Pe 23 februarie 2019 organizăm la Cluj evenimentul Open Poly Day în care sărbătorim lansarea asociației și aniversarea a 4 ani de grup Diversitate în relații – o zi întreagă de ateliere, prezentări, poly speed-dating, lansarea The Ethical Slut Curvetica la Cluj. Evenimentul îl găsiți pe Facebook aici.

Author: Monica